Blog

PRESBYOPIE NEBOLI VETCHOZRAKOST A MULTIFOKÁLNÍ BRÝLE JAKO ŘEŠENÍ

Sdílet na

Pokud vám je přes 40 let (jako mně, přiznávám), možná na sobě taky pozorujete něco nového: cokoliv čtete, si najednou musíte posunout trošku dál od očí, při práci na počítači nebo psaní SMSek vás najednou bolí hlava nebo vás to mnohem víc než dřív unavuje…

Je nejvyšší čas si to přiznat: jsme ve věku, kdy naše oči ztrácí pružnost. A my “trpíme” (takové utrpení to zase není, ale uznejte sami, že existují i příjemnější věci) presbyopií - česky vetchozrakostí.

Špatná zpráva? Donedávna ano. Hned pro vás ale mám jednu dobrou: střídat brýle na blízko a do dálky už nemusíte. A ty zvláštně vypadající čočky, které jsou rozdělené viditelnou čarou (říká se jim bifokální), už za nějaký čas taky najdete jen v muzeu.

Proč?

Protože vám nic nebrání pořídit si tzv. multifokální brýle. Když to řeknu hodně, hodně zjednodušeně, fungují jako zdokonalená verze čoček bifokálních. Nasadíte si je a rázem můžete bez střídání brýlí sledovat televizi, vyplňovat sudoku, přečíst si knížku… fantazii se meze nekladou. Multifokální skla jsou vyrobená tak, abyste vůbec nepoznali nárůst dioptrií, takže se přizpůsobí tomu, co právě děláte. Už ani počítač není problém. S multifokály vidíte bez omezení na všechny vzdálenosti, nejen do blízka nebo do dálky.

A to nejlepší nakonec: oproti bifokálním sklům na nich nenajdete tu nevzhlednou čáru, která rozděluje čočku na dvě části, vypadají prostě jako klasická brýlové skla.

Už víte, kam si pro ně půjdete? Pár tipů na kvalitní optiky bych pro vás měla.