Blog

Pozor na UV záření, chraňte nejen pokožku, ale i oči

Sdílet na

V létě na nás působí silné UV paprsky. Dnes už každý ví, že by měl chránit svou pokožku kvalitním krémem s UV filtrem, ale sluneční brýle používáme málokdy. A často si kupujeme u stánku jen brýle se zatmavenými skly bez dostatečné ochrany před slunečním zářením. To je ale velká chyba.

Slunění na sluníčku nám zlepšuje náladu a dodává krásný tón pleti, ale ve větší míře škodí. Intenzivní vystavení očí UV záření může vyvolat zánět spojivek, zarudnutí, slzení a pálení. Dlouhodobé působení slunečních paprsků může způsobit poškození sítnice, věkem podmíněnou makulární degeneraci, rakovinu kůže očního víčka nebo předčasný vznik šedého zákalu, který může ve vyšším věku skončit slepotou.

O poškození čočky a sítnice nemusíte několik let vědět

Většinu škodlivých ultrafialových paprsků zachycují spojivka s rohovkou, které chrání citlivou oční čočku a sítnici. Při nadměrném působení UV záření se ale spojivka a rohovka nenávratně poškozují a jejich ochranná funkce slábne. Mohou tak vznikat akutní záněty, které jsou skutečně bolestivé a u alergiků přecházejí i do chronické podoby. O poškození čočky a sítnice nemusíte vůbec vědět i po několik let, škody se postupně načítají a později udeří v plné síle.

Sluneční brýle chrání nejen oči, ale i jejich okolí. Zabraňují předčasnému vzniku vrásek. Dokonalý komfort vám poskytnou dioptrické sluneční brýle, které jsou dostupné i ve vašich dioptriích.

Věděli jste, že vás před slunečními paprsky ochrání i čirá skla?

Vybírejte brýle s faktorem E-SPF*, který označuje, jakou celkovou ochranu zraku a pleti kolem očí proti UV záření poskytují. Čím vyšší je udávaná hodnota, tím lepší je ochrana. E-SPF 25 tak znamená, že budete chráněni před sluncem 25x lépe, než bez brýlí.

Při ochraně zraku před UV zářením není zabarvení skel podstatné. Záleží na materiálu a povrchové úpravě. Faktor E-SPF tak mohou mít i vaše čiré brýlové čočky, multifokální brýlová skla či bifokální skla Varilux.

Brýlová skla s E-SPF faktorem pro běžné nošení

Pro každý den jsou ideální čiré brýlové čočky Crizal s indexem E-SPF 25. Chrání nejen oči a jejich okolí, ale zároveň bojují proti všem nepřátelům jasného vidění – prachu, vodě, otiskům, škrábancům, odleskům a UV záření. Pro sluneční dny jsou přímo určená sluneční dioptrická skla Crizal SUN a OPTIFOG SUN, které nabízejí ochranu E-SPF 50, tedy 50x větší, než kdybyste si vyrazili bez brýlí.

Polarizační brýlová skla

Pro řidiče a rybáře jsou skvělou volbou polarizační brýlové čočky Xperio, které odstraňují odlesky a poskytují tak maximální zrakové pohodlí. Perfektně uvidíte, co se děje pod hladinou. Brýlové čočky také zlepšují kontrastní vidění až o 75 % a za volantem získáte kratší reakční dobu. Při rychlosti 80 km/h zastavíte o 7 metrů dříve.

Samozabarvující brýlové čočky

Chvilku neposedíte? Zvolte samozabarvující brýlová skla Transitions Signature, která se dokonale přizpůsobí světelným podmínkám. V interiéru jsou čirá a venku tmavá. Pokud trávíte spoustu času venku nebo v autě, jsou pro vás perfektní volbou brýlové čočky Transitions XTRActive, která reagují nejen na UV záření, ale i na viditelné světlo krátké vlnové délky. Skla se tak příjemně ztmaví i za čelním sklem automobilu.

Barevná brýlová skla

Vybrat si můžete také ze široké škály tónovaných brýlových čoček ESSICOLOR, nebo zrcadlových brýlových čoček e-mirror.

Nezapomínáme ani na ochranu očí dětí

Pro děti jsou určena brýlová skla Crizal Kids z materiálu Airwear, který je 12x odolnější vůči rozbití a o 30 % tenčí než běžná brýlová čočka, takže vaše děti o brýlích ani nebudou vědět. Díky povrchové úpravě Crizal jsou dětské brýlové čočky navíc odolné proti otiskům, poškrábání, dešti a prachu. Snadno se čistí a dětem nevadí ani rušivé odlesky.

Chcete se o dioptrických slunečních brýlích dozvědět více? Sledujte dále náš blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Jejich seznam najdete na www.najdioptiku.cz.

* E-SPF vyvinula společnost Essilor a byla schválena 3. nezávislou stranou, E-SPF 25 pro všechny brýlové čočky Crizal UV a Optifog pro každodenní nošení, mimo Essilor Orma® E-SPF = 10; E-SPF 50+ pro všechny brýlové čočky Crizal Sun UV, mimo Essilor Orma® E-SPF 25. Samotný výkon brýlových čoček: E-SPF vylučuje přímé vystavení oka, které závisí na externích faktorech (nositelova morfologie, tvar brýlové obruby, stav opotřebení...). www.essilor.com