Blog

Ochrana před UV zářením začíná u očí

Sdílet na

Sluneční brýle nejsou jen stylovým doplňkem. Chraňte své oči před UV paprsky! Představujeme vám samozabarvující brýlová skla Crizal s Transitions a SUN. Jaké jsou jejich přednosti?

Při výběru slunečních brýlí zapomeňte na nabídku ze stojánku v supermarketech nebo na tržnici. Taková skla jsou jen zatmavená a nenabízejí dostatečnou ochranu před slunečním zářením. Jsou tak jen na okrasu, ale vaše oči dostávají od slunečních paprsků zabrat.

Intenzivní vystavení očí UV záření může vyvolat zánět spojivek, zarudnutí, slzení a pálení. A dlouhodobé působení slunečních paprsků může způsobit poškození sítnice, věkem podmíněnou makulární degeneraci, rakovinu kůže očního víčka nebo předčasný vznik šedého zákalu, který může ve vyšším věku skončit dokonce i slepotou.

Citlivou oční čočku a sítnici chrání spojivka s rohovkou, které zachycují většinu ultrafialových paprsků. Při jejich nadměrném působení se ale rohovka a spojivka nenávratně poškozují a jejich ochranná funkce slábne. Mohou tak vznikat bolestivé akutní záněty.

Neriskujte zdraví svých očí a pořiďte si sluneční brýle, které jsou dostupné i ve vašich dioptriích. Navíc budou chránit i oční okolí a zabrání tak předčasnému vzniku vrásek.

Jak sluneční brýle vybírat?

Hledejte brýle s faktorem E-SPF*, který označuje, jakou celkovou ochranu zraku a pleti kolem očí proti UV záření poskytují. Čím vyšší je udávaná hodnota, tím lepší je ochrana.

Věděli jste, že při ochraně zraku před UV zářením není podstatné zatmavení skel? Záleží na materiálu a povrchové úpravě. Faktor E-SPF tak mohou mít i vaše čiré brýlové čočky nebo multifokální brýlová skla.

UV ochrana pro každý den

Pro každý den jsou ideální čiré brýlové čočky Crizal s indexem E-SPF 25. Chrání nejen oči a jejich okolí, ale zároveň bojují proti všem nepřátelům jasného vidění – prachu, vodě, otiskům, škrábancům, odleskům a UV záření.

Pro sluneční dny jsou přímo určená sluneční dioptrická skla Crizal SUN a OPTIFOG SUN, které nabízejí ochranu E-SPF 50, tedy 50x větší, než kdybyste si vyrazili bez brýlí.

Samozabarvující brýlové čočky

V interiéru čirá a venku tmavá - samozabarvující brýlová skla Transitions Signature se dokonale přizpůsobí světelným podmínkám. Pokud trávíte spoustu času venku nebo v autě, jsou pro vás perfektní volbou brýlové čočky Transitions XTRActive, která reagují nejen na UV záření, ale i na viditelné světlo krátké vlnové délky. Skla se tak příjemně ztmaví i za čelním sklem automobilu.

Chcete se o brýlových sklech dozvědět více? Sledujte dále náš blog či Facebook nebo se zeptejte v nejbližší optice! Jejich seznam najdete na www.najdioptiku.cz.

* E-SPF vyvinula společnost Essilor a byla schválena 3. nezávislou stranou, E-SPF 25 pro všechny brýlové čočky Crizal UV a Optifog pro každodenní nošení, mimo Essilor Orma® E-SPF = 10; E-SPF 50+ pro všechny brýlové čočky Crizal Sun UV, mimo Essilor Orma® E-SPF 25. Samotný výkon brýlových čoček: E-SPF vylučuje přímé vystavení oka, které závisí na externích faktorech (nositelova morfologie, tvar brýlové obruby, stav opotřebení...). www.essilor.com