Blog

Co je to vlastně obávaná presbyopie?

Sdílet na

Presbyopie, které se také říká vetchozrakost, jednou dostihne každého z nás. Jedná se o přirozené stárnutí oka, proti kterému neexistuje žádná prevence. Přesto se ale není čeho bát. V dnešní době jde presbyopie snadno korigovat pomocí moderních progresivních brýlových čoček, které také můžete znát pod názvem multifokální brýle.

V mládí je naše oční čočka dostatečně pružná. Dobře tak zaostřuje na všechny vzdálenosti. Dokud máme zrak v pořádku, bereme za samozřejmost, že krásně vidíme do mobilu a přitom můžeme po očku sledovat televizi i děti hrající si za oknem na zahradě. S přibývajícím věkem se ale vlastnosti našich očních čoček mění a snižuje se funkce jejich ciliárních svalů. Přicházejí problémy zaostřit na krátké vzdálenosti.

Oční čočka pracuje na velmi podobném principu jako čočka fotoaparátu, která zaostřuje na předmět. Oční čočka slouží k refrakci (lámání) světla, které vysílá dále na sítnici. S přibývajícím věkem ale ztrácí na pružnosti a nedokáže už dokonale zaostřit. Pokud jste dosud potřebovali brýle na dálku, presbyopie se vás bude týkat později než těch, kteří nosili brýle do blízka. Těm se dioptrie ještě zesílí.

Presbyopie přichází pomalu, ale jistě

Presbyopii poznáte ve chvíli, kdy se po překročení 45. roku přistihnete, jak oddalujete text od očí. Uvidíte špatně na blízko, vaše oči budou brzy unavené a z rozostřeného vidění vás začne bolet hlava.

V raných fázích presbyopie stačí text držet dál od očí a najít vzdálenost, ve které je text ostrý. Postupně vám ale ruka bude příliš krátká a zhorší se i vidění na střední vzdálenost, kdy špatně uvidíte například na monitor počítače nebo na televizi, a pak i do dálky.

Zhoršování zraku se zastaví a dále nezhoršuje až v přibližně šedesáti letech. To je mnoho z nás ještě v dobré kondici a jako stařečci se necítíme. A ani nemusíte! Existuje snadné řešení. Stále si tak můžete užívat život naplno.

 

muž v restauraci při čtení jídelního lístku

Elegantním řešením jsou multifokální brýle

Už nemusíte střídat brýle na blízko a do dálky nebo nosit nevzhledná bifokální skla rozdělená viditelnou čarou, která vám dopřejí dobré vidění jen na blízko nebo do dálky. Těm už odzvonilo! Komfortní pohled na všechny krásy světa vám dopřejí multifokální brýlová skla Varilux.

Multifokální brýle si na rozdíl od brýlí na čtení nemusíte neustále sundávat a brýlové čočky mohou být individuálně přizpůsobeny na míru vašim potřebám. Samozřejmostí je i řešení vaší zrakové vady.

 

muž  s brýlovými čočkami Essilor

Garance na multifokální skla Varilux

Věděli jste, že první progresivní brýlové čočky na světě byly právě Varilux? Vynalezeny byly firmou Essilor už před více než 50 lety a výrobce do jejich dalšího vývoje investuje více než 160 mil. EUR ročně.

Aby vám multifokální brýle dobře sloužily, svěřte se do rukou odborníka, Varilux specialisty. Bojíte se, jestli budete s brýlemi spokojeni? Na multifokální brýlová skla je poskytována garance 100% spokojenosti, nebo výměny po dobu 30 dní.

Nejste si jisti, jestli už presbyopie dostihla i vás? Objednejte se na vyšetření u svého optometristy! Přehlednou mapku očních specialistů naleznete na www.najdioptiku.cz.

Chcete se o brýlových čočkách dozvědět více? Sledujte dále náš blog či Facebook, nebo se zeptejte v nejbližší optice! Seznam doporučených optik najdete na www.najdioptiku.cz včetně možnosti filtrovat optiky vybavené simulátorem virtuální reality Nautilus a můžete si tak vyzkoušet multifokální brýle „nanečisto“.